1946

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia, w niedzielę, o godz. 5:20 w Srebrnej Górze koło Kcyni.


 

 

Chrzest odbył się 8 września w małym kościółku w Srebrnej Górze. Rodzice– Halina i Henryk dali dziecku imiona Irena, Wanda.

1947

Po roku państwo Jaroccy z małą Irenką przenieśli się na Wybrzeże. Zamieszkali w Gdańsku-Oliwie przy ulicy Słonecznej. Po dwóch latach na świat przyszedł brat Henio, dwa lata później- Tadzio i trzy lata później- Waldek.

1956

W dniu 27 maja Irena przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej w katedrze w Gdańsku- Oliwie.

1960

 

W siódmej klasie szkoły podstawowej Irena zaczęła uczęszczać do chóru przy katedrze oliwskiej. „Sporą część młodości spędziłam w katedrze oliwskiej. Działał tam chór katedralny, a także teatr, w którym grałam oraz fantastyczny młodzieżowy klub dyskusyjny”.

1962

Irena rozpoczyna przygodę ze sceną w Amatorskim Teatrze Dramatycznym przy katedrze oliwskiej. „…grałam różne postaci biblijne i święte, na pewno świętą Bernadettę i świętą Barbarę. Graliśmy sporo spektakli, jeździliśmy z nimi po innych parafiach w naszym województwie. Byłam wtedy w liceum. Chór katedry oliwskiej i ten teatr, to moje pierwsze kontakty ze sceną”.

 

 

W tym czasie występuje również na akademiach szkolnych, gdzie śpiewa m.in. swoje sztandarowe piosenki: „Zwodzone mosty” i „O sole mio”.

1964

Po pierwszym spotkaniu z profesor Haliną Mickiewicz Irena zostaje natychmiast przyjęta do Jej klasy w średniej szkole muzycznej w Gdańsku- Wrzeszczu.

 

 

 

A gdy Gdańska Rozgłośnia Radiowa ogłasza eliminacje do Studia Piosenki Irena zdobywa się na odwagę, staje do eliminacji i zwycięża. Zostaje słuchaczką Gdańskiego Studia Piosenki w klasie Jacka Ujazdowskiego.

 

1965

W Gdańskim Studiu Piosenki Irena poznaje Mariana Zacharewicza, późniejszego męża, kompozytora wielu piosenek i menadżera.

 

 

Irena nagrywa pierwsze piosenki dla Polskiego Radia w Gdańsku– „Gdański most” i „Wróć”.

 

 

 

Często występuje w klubach studenckich Żak i Rudy Kot w Gdańsku. „…występowaliśmy w Rudym Kocie i w Żaku. Rudy Kot był klubem ZMS-u, w którym siedzibę miało m.in. Gdańskie Studio Piosenki. Często odbywały się tam nasze zajęcia, a także występy przed publicznością. W Rudym Kocie pierwszy raz wystąpiłam też jako modelka podczas pokazu mody”.

 

 

Irena podejmuje współpracę z Zespołem Artystycznym Marynarki Wojennej „Flotylla”. „Zespół miał sporą renomę i był dość popularny na Wybrzeżu. Śpiewałam w nim dwa lata. Jednocześnie uczęszczałam na zajęcia Gdańskiego Studia Piosenki. W międzyczasie zaczęłam studia w Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie. Śpiewanie w MarWoju oznaczało zapoznanie się z innego typu sceną i pracą”.

 

 

Wystąpiła na III KFPP w Opolu 19 czerwca 1965 roku podczas koncertu Popołudniowy relaks, wykonała piosenkę pt. "Rozdarta sosna".